Masz pytania? Skontaktuj się z nami – zadzwoń lub skorzystaj z formularza. Rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości!
Blog
Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania zwrotu podatku w Niemczech?
Uzyskanie zwrotu podatku w Niemczech wymaga przygotowania i złożenia odpowiednich dokumentów, które są niezbędne do przeprowadzenia całego procesu. Osoby, które pracowały w Niemczech i chcą odzyskać nadpłacony podatek, muszą przestrzegać tamtejszych przepisów podatkowych i zebrać kompletną dokumentację. Procedura ta może się różnić w zależności od indywidualnej sytuacji podatkowej każdej osoby, jednak istnieją pewne standardowe dokumenty, które są wymagane w większości przypadków przy rozliczaniu podatku z Niemiec. Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.
Praca sezonowa za granicą a zwrot podatku
Osoby będące polskimi obywatelami, które podejmują legalne zatrudnienie w innych państwach należących do Unii Europejskiej, nabywają z reguły takie same prawa, jak pracownicy pochodzący z tych państw. Wśród przywilejów, które ich dotyczą, znajdzie się więc też korzystanie z rozmaitych możliwości zmniejszenia danin pobieranych od zatrudnionych np. w związku z posiadaniem dzieci, poziomem uzyskiwanego dochodu czy ponoszeniem wydatków na różne cele uprawniające do ulg. Prawa te nie zanikają po powrocie do kraju i nadal można z nich skorzystać. Wielu rodakom przysługuje zatem np. znaczny zwrot podatku z Austrii lub Niemiec. Przekonajmy się, czy sytuacja ta dotyczy również pracy sezonowej.
Komu przysługuje zasiłek wychowawczy w Austrii?
W większości państw należących do Unii Europejskiej obywatelom przysługują różnego rodzaju świadczenia socjalne. Duża część z nich jest też dostępna również dla obywateli innych krajów UE, którzy zamieszkują na terenie jednego z jej członków. Ich otrzymanie wymaga jednak złożenia odpowiednich dokumentów oraz spełnienia określonych warunków obowiązujących w przypadku danego rodzaju wsparcia. Dobrym przykładem może tu być zasiłek wychowawczy w Austrii, który jest znaczącym uzupełnieniem dla domowego budżetu. Przekonajmy się, co trzeba wiedzieć na ten temat i jakie trzeba spełnić warunki, by móc otrzymać pieniądze.
5 mitów o rozliczeniu podatku z Niemiec
Swoboda podejmowania pracy w państwach Unii Europejskiej dla obywateli należących do niej krajów sprawiła, że wielu naszych rodaków skorzystało z możliwości znalezienia zatrudnienia u zachodnich sąsiadów Polski. W przypadku legalnego zarobkowania wiązało się to z odprowadzaniem zaliczek na podatek dochodowy. Z uwagi na korzystne rozwiązania zapisane w przepisach obowiązujących za Odrą osoby takie w ramach dokonania rozliczenia podatku z Niemiec mogą otrzymać spore zwroty bez konieczności podejmowania specjalnych zabiegów, a jedynie przy dopełnianiu minimum formalności. Nie wszyscy korzystają z tej szansy, opierając się na nieprawdziwych stwierdzeniach powtarzanych przez osoby nieposiadające rzetelnej wiedzy na ten temat. Przyjrzyjmy się temu bliżej.
Ile lat wstecz można rozliczyć dochody z pracy w Niemczech?
Podejmowanie pracy w innych krajach należących do Unii Europejskiej jest wśród obywateli Polski bardzo popularne. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że przy dopełnieniu formalności związanych z zatrudnieniem i złożeniem zeznania podatkowego przed niemieckim fiskusem można sporo zyskać. Rozliczenia podatku z Niemiec najczęściej oznaczają duży zwrot, a jego uzyskanie nie jest trudne, zwłaszcza jeżeli skorzysta się z pomocy wyspecjalizowanej firmy, która weźmie na siebie wszystkie formalności. Wielu pracowników, którzy powrócili z Niemiec, zastanawia się jednak, jak szybko trzeba załatwić sprawę. Przyjrzyjmy się bliżej tej kwestii.
Jak działa system podatkowy w Austrii?
Prawie wszystkie osoby pracujące za granicą legalnie są zwykle opodatkowane obowiązującym w danym kraju podatkiem dochodowym pobieranym od wynagrodzenia w formie zaliczek. Ponieważ w wielu przypadkach możliwe jest korzystanie z różnych ulg, często podsumowując dany rok, można się spodziewać zwrotu. Taka sytuacja często ma miejsce w przypadku rozliczenia podatku z Austrii. Dopełniając niezbędnych formalności można wówczas otrzymać całkiem spore kwoty. Jeżeli samodzielne rozliczenie okazuje się zbyt trudne, łatwo można skorzystać z pomocy wyspecjalizowanych firm służących pomocą w tym zakresie. Przekonajmy się, jak wygląda kwestia podatków dochodowych w Austrii i sprawdźmy, jak można otrzymać zwrot nadpłaconej kwoty.
Kiedy i w jakim czasie można złożyć odwołanie od decyzji podatkowej?
Dla wielu osób legalnie pracujących w krajach Unii Europejskiej, zwłaszcza w Niemczech i Austrii szczególnie ważne okaże się odzyskanie znacznej części odprowadzanego tam podatku, ponieważ bardzo często oznacza to możliwość otrzymania istotnych dla domowego budżetu kwot. Samodzielne rozliczenie podatku z Austrii lub Niemiec bywa dość kłopotliwe. Istnieją jednak firmy, które efektywnie pomagają w dopełnieniu koniecznych formalności za skromną opłatą. Przekonajmy się, jak wygląda procedura i jak odwołać się od niekorzystnego dla nas postanowienia.