Praca sezonowa za granicą a zwrot podatku
Osoby będące polskimi obywatelami, które podejmują legalne zatrudnienie w innych państwach należących do Unii Europejskiej, nabywają z reguły takie same prawa, jak pracownicy pochodzący z tych państw. Wśród przywilejów, które ich dotyczą, znajdzie się więc też korzystanie z rozmaitych możliwości zmniejszenia danin pobieranych od zatrudnionych np. w związku z posiadaniem dzieci, poziomem uzyskiwanego dochodu czy ponoszeniem wydatków na różne cele uprawniające do ulg. Prawa te nie zanikają po powrocie do kraju i nadal można z nich skorzystać. Wielu rodakom przysługuje zatem np. znaczny zwrot podatku z Austrii lub Niemiec. Przekonajmy się, czy sytuacja ta dotyczy również pracy sezonowej.
Co wiąże się z pracą za granicą i płaceniem zaliczek na podatek?
Legalne zatrudnienie na terenie państw Unii Europejskiej wiąże się z koniecznością rozliczania się z fiskusem, choć często nie będzie to niezbędne, ponieważ stosowne zaliczki odtrąca się już przy wypłacaniu wynagrodzenia. Nie wszyscy jednak wiedzą, że ich wysokość jest nierzadko wyższa niż suma rzeczywistych należności. Kwoty stanowiące różnicę mogą być rozliczone przy okazji składania zeznania podatkowego. Część osób nie wie jednak o takiej opcji albo wyjeżdża z danego państwa, zanim nadejdzie czas przewidziany na składanie dokumentów i ostateczne rozliczenie podatku. Nie zawsze jest to jednak problemem, gdyż często na odzyskanie swoich pieniędzy zainteresowany ma nawet kilka lat po ustaniu zatrudnienia.
Jak odzyskać swoje pieniądze?
Sposobem na odzyskanie swoich pieniędzy jest przesłanie niezbędnej dokumentacji do odpowiedniego urzędu znajdującego się w państwie, w których zainteresowany wykonywał pracę. Ponieważ może to być dość skomplikowane warto skorzystać ze wsparcia firm, które specjalizują się w odzyskiwaniu takich należności. Za niewielką opłatę wezmą one na siebie wszystkie niezbędne formalności i pomyślnie załatwią sprawę w możliwie najkrótszym czasie.