Kiedy i w jakim czasie można złożyć odwołanie od decyzji podatkowej?
Dla wielu osób legalnie pracujących w krajach Unii Europejskiej, zwłaszcza w Niemczech i Austrii szczególnie ważne okaże się odzyskanie znacznej części odprowadzanego tam podatku, ponieważ bardzo często oznacza to możliwość otrzymania istotnych dla domowego budżetu kwot. Samodzielne rozliczenie podatku z Austrii lub Niemiec bywa dość kłopotliwe. Istnieją jednak firmy, które efektywnie pomagają w dopełnieniu koniecznych formalności za skromną opłatą. Przekonajmy się, jak wygląda procedura i jak odwołać się od niekorzystnego dla nas postanowienia.
Co jest ważne przy odliczeniach podatkowych?
Wszystkie osoby, które przepracowały na terenie Austrii mniej niż 6 miesięcy, nie mają obowiązku złożenia deklaracji podatkowej, która jest obowiązkowa tylko w przypadku przekroczenia tego terminu. Niezależnie od okoliczności warto jednak dokonać rozliczenia ze skarbówką, ponieważ z racji licznych odpisów istnieje możliwość odzyskania sporych sum nadpłaconego podatku. W tym celu niezbędne będzie przedstawienie dowodów na ponoszenie kosztów – opłat za mieszkanie oraz dojazdów do pracy, w tym zarówno wydatków na paliwo, jak i biletów kolejowych czy autobusowych. Potrzebne będzie także zaświadczenie o dochodach małżonka w Polsce (UE/EEA), co będzie wymagane przy uldze z tytułu prowadzenie podwójnego gospodarstwa. Po złożeniu odpowiednich dokumentów urząd wydaje decyzję podatkową o wysokości zwrotu.
Jak wygląda odwoływanie się od decyzji?
Jeżeli urząd skarbowy uzna koszty za niewystarczająco udokumentowane, może odrzucić wniosek o zwrot podatku. W takiej sytuacji możliwe jest złożenie pisemnego odwołania od decyzji podatkowej. Należy to uczynić w ciągu miesiąca od jej otrzymania. Szanse, że zaskarżona decyzja podatkowa zmieni się na korzyść podatnika są bardzo duże.