Jak działa system podatkowy w Austrii?
Prawie wszystkie osoby pracujące za granicą legalnie są zwykle opodatkowane obowiązującym w danym kraju podatkiem dochodowym pobieranym od wynagrodzenia w formie zaliczek. Ponieważ w wielu przypadkach możliwe jest korzystanie z różnych ulg, często podsumowując dany rok, można się spodziewać zwrotu. Taka sytuacja często ma miejsce w przypadku rozliczenia podatku z Austrii. Dopełniając niezbędnych formalności można wówczas otrzymać całkiem spore kwoty. Jeżeli samodzielne rozliczenie okazuje się zbyt trudne, łatwo można skorzystać z pomocy wyspecjalizowanych firm służących pomocą w tym zakresie. Przekonajmy się, jak wygląda kwestia podatków dochodowych w Austrii i sprawdźmy, jak można otrzymać zwrot nadpłaconej kwoty.
Jak wygląda płacenie podatków dochodowych w Austrii?
Osoby uzyskujące przychody w Austrii płacą zaliczki na podatek dochodowy, a po zakończeniu roku podatkowego są zobowiązane do złożenia zeznania podatkowego określanego jako Arbeitnehmerveranlagung. Podstawą do określania przychodu z pracy jest otrzymywana od pracodawcy karta podatkowa Lohnzettel/Jahreslohnzettel. Ponieważ system przewiduje możliwość skorzystania z wielu ulg, niezbędne będzie udokumentowanie ponoszonych wydatków np. opłat za mieszkanie czy dojazdy do pracy. Warto pamiętać, że w ramach przychodów należy też uwzględniać wypłacane zasiłki np. na dzieci.
Czy podatnicy mogą otrzymać zwrot podatku z Austrii?
Po złożeniu zeznania podatkowego urząd wydaje decyzję, w której określa wysokość ewentualnego zwrotu nadpłaconego podatku wynikającego z uwzględnienia poniesionych kosztów i przysługujących ulg. W wielu przypadkach łączy się to też z ograniczeniem zaliczek w roku następnym. Czas oczekiwania na decyzję jest różny i wynosi na ogół od miesiąca do trzech. Pieniądze są przekazywane na wskazane przez podatnika konto.