Ile lat wstecz można rozliczyć dochody z pracy w Niemczech?
Podejmowanie pracy w innych krajach należących do Unii Europejskiej jest wśród obywateli Polski bardzo popularne. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że przy dopełnieniu formalności związanych z zatrudnieniem i złożeniem zeznania podatkowego przed niemieckim fiskusem można sporo zyskać. Rozliczenia podatku z Niemiec najczęściej oznaczają duży zwrot, a jego uzyskanie nie jest trudne, zwłaszcza jeżeli skorzysta się z pomocy wyspecjalizowanej firmy, która weźmie na siebie wszystkie formalności. Wielu pracowników, którzy powrócili z Niemiec, zastanawia się jednak, jak szybko trzeba załatwić sprawę. Przyjrzyjmy się bliżej tej kwestii.
Jakie są terminy rozliczeń podatkowych w Niemczech?
Terminem do rozliczenia z fiskusem jest dzień 31 lipca roku następującego po tym, którego dotyczy zeznanie. Jest to ściśle przestrzegane, a opóźnienie bez ważnego powodu oznacza nałożenie dość wysokiej grzywny. Warto jednak pamiętać, że dotyczy to wyłącznie osób, dla których takie rozliczenie będzie obowiązkowe. Jeżeli podatnik nie jest objęty taką powinnością, termin ten będzie inny. Trzeba też wspomnieć, że osoby korzystające z pomocy biura podatkowego swoje rozliczenie roku muszą zakończyć w terminie do ostatniego dnia lutego roku następnego, czyli ze zwłoką dwuletnią. W przypadku tych, którzy nie muszą się rozliczać z niemiecką skarbówką, a więc osób zaliczanych do 1 klasy podatkowej istnieje opcja, by dokonać rozliczenia do 4 lat wstecz. Osoba, która zdecyduje się na takie wyjście w 2023 roku, może więc złożyć zeznanie za rok 2019, 2020, 2021 lub 2022.
Dlaczego warto dokonać rozliczenia?
W niemieckim systemie podatkowym obowiązuje wiele ulg i odliczeń od podatku. Są one jednak uwzględniane przy rozliczeniu rocznym, lecz nie wpływają na wysokość odprowadzanych zaliczek. W takiej sytuacji podatnik może więc otrzymać dość wysoki zwrot. Po złożeniu zeznania i pozytywnym rozpatrzeniu wniosku pieniądze mogą być przesłane na ogół w ciągu 3 do 6 miesięcy.