5 mitów o rozliczeniu podatku z Niemiec
Swoboda podejmowania pracy w państwach Unii Europejskiej dla obywateli należących do niej krajów sprawiła, że wielu naszych rodaków skorzystało z możliwości znalezienia zatrudnienia u zachodnich sąsiadów Polski. W przypadku legalnego zarobkowania wiązało się to z odprowadzaniem zaliczek na podatek dochodowy. Z uwagi na korzystne rozwiązania zapisane w przepisach obowiązujących za Odrą osoby takie w ramach dokonania rozliczenia podatku z Niemiec mogą otrzymać spore zwroty bez konieczności podejmowania specjalnych zabiegów, a jedynie przy dopełnianiu minimum formalności. Nie wszyscy korzystają z tej szansy, opierając się na nieprawdziwych stwierdzeniach powtarzanych przez osoby nieposiadające rzetelnej wiedzy na ten temat. Przyjrzyjmy się temu bliżej.
Zwroty podatku są nieduże, więc nie warto się o nie ubiegać
To stwierdzenie jest w większości wypadków całkowicie nieprawdziwe. Kwoty podatku są oczywiście zależne od zarobków i osoby, których wynagrodzenia były wyższe, mogą odzyskać nieco więcej, nie oznacza to jednak, że nawet przy stosunkowo niskich pensjach nie okaże się to opłacalne. Trudno znaleźć kogoś, kto uznałby, że suma kilkuset euro nie będzie mu potrzebna.
Zwrot podatku wymaga specjalnych starań
To zdanie również nie jest prawdziwe. W rzeczywistości niemiecka biurokracja bywa opieszała, lecz starając się o zwrot podatku, można skorzystać z pomocy firmy, która załatwi wszystkie formalności w naszym imieniu. Wkład pracy okaże się więc minimalny.
Nie znając dobrze niemieckiego lepiej się za to nie brać
Porozumiewanie się z niemieckimi urzędnikami może przysporzyć trudności, jeżeli nie zna się w wystarczającym stopniu języka, ale także tu może pomóc firma prowadząca całą sprawę za nas.
Odzyskanie zwrotu trwa bardzo długo
Pieniądze ze zwrotu można uzyskać szybciej lub wolniej, w zależności od sytuacji czy pojawiających się po stronie niemieckiej wątpliwości. Warto jednak pamiętać, że nawet pewien czas oczekiwania nie stanowi problemu, ponieważ nie wymaga poniesienia dodatkowych nakładów.
Zamiast zwrotu urząd może nałożyć karę
Taka opcja nie wchodzi w rachubę, ponieważ to nie pracownik załatwiał formalności związane ze swym zatrudnieniem. Nie może więc zostać ukarany, nawet jeżeli pracodawca nie dopełnił swego obowiązku, co jest jednak bardzo mało prawdopodobne.