Zwrot podatku z Austrii | BTJE

Masz pytania? Zadzwoń: 508 132 237

zwrot podatku z austrii

Koszt całkowity za usługę od 300 PLN

BEZPŁATNA KALKULACJA ZWROTU PODATKU

Aby otrzymać bezpłatną szybką kalkulację zwrotu podatku prosimy o na nasz adres mailowy info@zwrotpodatkuzaustrii.pl poniższych informacji:

 • skanu wszystkich kart podatkowych Lohnzette
 • wysokość dochodu uzyskanego w Polsce: mąż __________ żona__________
 • informację o pobieraniu Familienbeihilfe za okres 7 miesięcy: tak / nie
 • wysokość kosztów zakwaterowania w Austrii: __________
 • informację o możliwości udokumentowaniu dojazdów: tak / nie
Zwrot podatku z Austrii

Co powinieneś wiedzieć na temat zwrotu podatku z Austrii?

austriacki urząd skarbowy

Austriacki urząd skarbowy

Austriacki urząd skarbowy przyjmuje zeznania podatkowe za 5 ostatnich lat (nie licząc roku bieżącego). Podstawą do kalkulacji zwrotu oraz złożenia deklaracji w urzędzie skarbowym (Finanzamt) jest karta podatkowa-Lohnzettel wydawana przez pracodawcę do końca lutego kolejnego roku kalendarzowego. W przypadku jej braku można posłużyć się rozliczeniami miesięcznymi-Lohnabrechnung.

co się zalicza do zwrotu podatku?

Co wlicza się do dochodu?

Do dochodu wlicza się świadczenia pobierane z tytułu zasiłku dla bezrobotnych (AMS) oraz zasiłek chorobowy (Krankengeld) oraz odprawy z kasy urlopowej BAUK. Jeśli roczny dochód netto mieści się w kwocie wolnej 11.000 Eur netto, to cały podatek wraca do podatnika. Dotyczy to przede wszystkim zatrudnienia przez okres ok. pół roku. Niezbędnym dokumentem będzie poświadczenie dochodu z kraju zamieszkania (Polski) na druku E9.

Brak wspólnych rozliczeń małżeńskich

Brak wspólnych rozliczeń małżeńskich.

W Austrii nie ma wspólnych rozliczeń małżeńskich, tzn. wysokość dochodu współmałżonka nie ma wpływu na zwrot jak np. ma to miejsce w Niemczech. Jeśli zarobiłeś około 17.000 Eur netto i opłacałeś mieszkanie w Austrii (doppelte Haushaltsführung) a do tego możesz wykazać koszty podróży do Polski (Familienheimfahrten) to możesz odzyskać cały podatek.

Familienbeihilfe

Dodatkowo można odpisać kwotę wolną na dzieci, na które pobrano w Austrii zasiłek Familienbeihilfe przez okres min. 7 miesięcy oraz dodatek na żonę, o ile jej dochód w przeliczeniu nie przekroczył 6.000 Eur (wymagany druk E9). Możliwe są inne odliczenia np. z tyt. wychowywania dziecka niepełnosprawnego, koszty zakwaterowania dziecka w akademiku czy internacie.

szybkość - zwrot podatku

Okres oczekiwania na zwrot podatku.

Okres oczekiwania na zwrot to min. 3 tygodnie (dotyczy zeznań podatkowych bez odliczeń) a max w przypadku Wiednia to nawet rok, gdy urząd będzie wzywał na piśmie (Ersuchen um Ergänzung) do przedłożenia dokumentacji (faktur, zaświadczeń, rozpiski zjazdów do Polski). Podatnik może na własna rękę zasięgnąć informacji ws statusu swojego wniosku dzwoniąc do właściwego urzędu i powołując się na swój nr ubezpieczenia Versicherungsnummer lub nr NIP Steuernummer. Lekceważenie pism w urzędu może skutkować nawet koniecznością dopłaty do podatku. Od chwili wydania decyzji podatkowej (Einkommensteuerbescheid) istnieje możliwość złożenia odwołania (Einspruch) w terminie 1 miesiaca.

UWAGA! Ważna informacja

Okres oczekiwania na zwrot podatku. Istniej również możliwość wnioskowania o ponowne rozpatrzenie zeznania (Wiederaufnahme) dla osób, które otrzymały już decyzję podatkową a które uważają, iż dostały za mały zwrot z powodu nierozliczenia np. dojazdów.

Dokumenty wymagane (Prosimy o przesłanie kopii): (1) wypełniona ankieta osobowa, (2) E-Card, (3) wszystkie karty podatkowe Lohnzettel/w przypadku braku miesięczne rozliczenia Abrechnung, (4) zaświadczenie z polskiego US o dochodzie lub jego braku na druku E9, (5) zaświadczenie z Krankenkasse w przypadku pobierania zasiłku chorobowego w Austrii, (6) zaświadczenie z AMS w przypadku pobierania zasiłku dla bezrobotnych w Austrii, (7) potwierdzenie z BAUK o wypłaconych odprawach/odszkodowaniach, (8) nr konta bankowego w formacie BIC, IBAN

Dokumenty przy odliczeniu dojazdów do Polski i mieszkania w Austrii

Dla kawalerów można odpisać dojazdy max za 2 lata, chyba że spełnia się poniższe kryteria: posiadających własne mieszkanie/dom w Polsce lub rodzica wymagającego opieki:

 • rachunki za kwatery lub umowa najmu z potwierdzeniem opłaty Miete
 • paragony/faktury za paliwo, kserokopia dow. rejestracyjnego pojazdu, faktury za samochód z wypożyczalni, książka serwisowa, zaświadczenie ze stacji kontroli pojazdów z potwierdzonym przebiegiem, rozpiska zjazdów, miesięczne rozliczenia zarobków Abrechnung
 • aktualne poświadczenie zameldowania w Polsce
 • orzeczenie o niepełnosprawności rodzica
 

Dla żonatych/zamężnych/żyjących we związku partnerskim ze wspólnym zameldowaniem:

 • rachunki za kwatery lub umowa najmu z potwierdzeniem opłaty Miete
 • paragony/faktury za paliwo, kserokopia dow. rejestracyjnego pojazdu, faktury za samochód z wypożyczalni, książka serwisowa, zaświadczenie ze stacji kontroli pojazdów z potwierdzonym przebiegiem, rozpiska zjazdów, miesięczne rozliczenia zarobków Abrechnung
 • aktualne poświadczenie zameldowania w Polsce
 • zaświadczenie z polskiego urzędu skarbowego żony/partnerki E9
 • zaświadczenie o zameldowaniu w Polsce wszystkich członków rodziny
 • nr pesel dzieci, na które pobierano w Autrii rodzinne przez okres conajmniej 7 miesięcy
 • faktury za koszty kształcenia dzieci (internat),
 • faktury za rahabilitację dziecka niepełnosprawnego

POMOC DLA PRACOWNIKÓW W AUSTRII

Pracujecie lub pracowaliście w Austrii i macie pytania oraz problemy z rozliczeniami z urzędami w Wiedniu i innych miastach Austrii? Prosimy o kontakt z nami, a z przyjemnością pomożemy w rozwiązaniu Waszych problemów i odzyskaniu należnych pieniędzy.

Kontakt z nami

Biuro Tłumaczeń Krzysztof Wolny
ul. Drzymały 36/2 (naprzeciw ING)
47-400 Racibórz
NIP: 969 085 06 88

tel./fax: +48 32 415 11 94 lub 32 415 33 10
tel.kom.: +48 508 132 237

O firmie

19 lat działalności naszej firmy w Polsce to doświadczenie, wiedza oraz praktyczne umiejętności, które dają gwarancję maksymalnych kwot pozyskanych ze zwrotu podatku oraz innych świadczeń dla wszystkich pracujących w Austrii. Dołącz do setek naszych zadowolonych klientów!